​راه رفتن بر لبه تیغ، یا پایت را زخمی می کند و یا سقوط می کنی !!

​راه رفتن بر لبه تیغ، یا پایت را زخمی می کند و یا سقوط می کنی !!

​راه رفتن بر لبه تیغ، یا پایت را زخمی می کند و یا سقوط می کنی !!

 

امیر وهوشی از نام های آشنا و قدیمی در کسب و کار های اینترنتی ایران دو سال پیش گفت: “کار کردن در فضای وب ایران حکم جهاد اکبر را دارد.”

چند نکته را در ذهنمان به همدیگر وصل می کنیم تا ببینیم چرا ؟!

۱. برخی از کسب و کار ها در فضای ایران و اینترنت ایران وجود نداشته اند (  crowd funding , online registering , venture capital , درگاههای واسط بانکی،… ) و به واسطه سرعت رشد استفاده از اینترنت، جوانان و کار آفرینان جلوتر و سریعتر از قانون گزاران حرکت می کنند و آن کسب و کار را بوجود می اورند ، سرمایه جذب میکنند ، تیم استخدام می کنند و زندگی خود و گروهی دیگر را بر آن بنا می گزارند و به نسبت بابت سهولت فرآیند ها در ایران می شوند. دلیل نمی شود که هر چیزی که برای آن قانونی تدوین نشده باشد، غیر قانونی باشد.

۲. مراجع تصمیم گیری و اعمال قانون درایران زیاد است. از دادگستری گرفته تا وزارت خانه ها و سازمانها و حتی سازمانهای مردم نهاد بزرگ می توانند بر قسمتی از فضای اینترنت ایران اعمال نظر و یا حتی ممانعت کنند.

۳. وقتی برای کسب و کاری ممانعت صریح قانونی وجود ندارد و کارآفرینانی بر اساس آن فعالیت میکنند دلیل ندارد که به ناگاه یک جایی بدون اخطار قبلی و راهنمایی چگونگی اخذ مجوز اقدام به فیلتر کردن و نابود کردن و… کند، چه امید و آینده ایی برای کسانی می ماند که تازه قدم در این راه میگزارند ؟!

تازه واردان به خود می گویند که وقتی با بزرگان این کسب و کار با هزاران مشتری این چنین رفتار می شود، ما که در ابتدای راه کسب و کار اینترنتی هستیم ، چه کنیم ؟!

۴. مقررات در فضای اینترنت ایران پیچیده و چند سطحی و غیر قابل پیش بینی است، شرح وظائف ها در هاله ابهام است، ما نمیدانیم شاپرک، سازمان تنظیم مقررات، اینماد، PSP ها ، بانک مرکزی، کدام مجری هستند و کدام قانون گزار و کدام ناظر ؟ کدام مسئول جلوگیری از پولشوئی و فساد ؟ سلسله مراتبشان چیست ؟

۵. هر چقدر فضای کسب و کار اینترنتی در کل ایران بزرگتر باشد و مردم از این فضا استفاده کنند به نفع همه فعالان این حوزه است، شاید در کوتاه مدت، فیلترشدن و از کار افتادن یکی از کسب و کارها برای رقبا بد نباشد ولی به صورت کلان که نگاه کنیم، همان داستان ‘’ داشتن یک قسمت کوچک از یک کیک بزرگ بهتر از داشتن یک قسمت بزرگ از یک کیک کوچک است.’’

امید داریم که فضای کار برای زرین پال و پارس پال و ایوند و دیگران فعالان هموار تر شود و به جای اینکه وقت موسسین آنها به این مسائل غیر مترقبه و حاشیه ایی صرف شود به توسعه کسب و کار خود صرف شود.

 

 

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

*